Janinyzahrady


724 855 267
navrcholu@gmail.com

 

 

Trávníky, louky, ale i cesty…..aneb po čem si šlapem

Někdo chce celozelený anglický trávník, ať už proto, že má rád pořádek, nebo  jako barevný kontrast k barevným záhonům.  Je fakt, že to chápu. Také je fakt, že takovýto  trávník má řadu nevýhod.  Musí se pravidelně a často sekat. Ale hlavně - je to vpodstatě monokultura nebo směs několika málo druhů (ty komerční směsi obsahují obyvkle 3 -5 druhů). Ty pak koření ve stejné hloubce (obvykle mělko) ,  čili vyčerpávají živiny ze  stejné vrstvy půdy.  Stejně tak vláhu, mnohem snadnějí  tak o trávník přijdete v období sucha. Jako v každé monokultuře, snadno se šíří škůdci a choroby  (třeba plíseň sněžná). Navíc v nich není nic pro hmyz  – chybí kvetoucí druhy, a vlastně ani pro nás pro zpestření  kuchyně….

Takovéto trávníky je třeba vysít na speciálně upravenou plochu, nebo položit travní koberec. To je rychlé řešení a je pravda, že jsou případy, kdy ho chápu – třeba čerstvá zahrada u novostavby a rodina s malinkými dětmi, které si potřebují někde hrát už teď, a ne čekat rok dva, neboť nejen  trávník, ale i děti rostou…. (ovšem pokud se na celozelené ploše do budoucna netrvá, považovala bych za dobré jí postupně obohatit o kvetoucí druhy….)

Alternativou mohou být pestré barevné kvetoucí trávníky a loučky (ať už vzniklé kosením původního travního porostu v zahradě a nebo oseté pestrou směsí, třeba od www.plantanaturalis.com/uvod/). Tato firma nabízí směsi pro různé podmínky  stanoviště a naše požadavky na porost (výslednou výšku, typ využití, ale třeba i převládající barevnost). Takovéto trávníky jsou druhově bohaté (směs obsahuje desítky druhů, námi oblíbený Zelený chodníček např. 66). Najdeme v nich jedlé rostliny, bylinky, koření. Lze nechat vykvést  pro hmyz, výborně působí proti erozi, protože obsahují různě hluboko kořenící druhy. Pokud máme náladu pro změnu na zelený trávník, stačí je posekat….

Je fakt, že i tyto porosty je třeba založit a počkat, než je z nich krásný barevný trávník – viz např.  www.facebook.com/media/set/?set=a.500185096685739.1073741825.318042531566664&type=1&comment_id=5294929¬if_t=photo_album_comment

Abychom si  ušetřili práci co nejvíce a současně měli zahradu co nejbarevnější, dají se využít další alternativy:

  1. Louky (kosí se jen několikrát do roka) v odlehlejší části zahrady, jsou krásné , oceníme je my i hmyz, žáby, ježci,… Platí o nich podobné, jako o trávnících.
  2. Půdopokryvné rostliny, kterými se osází část zahrady. Lze vybrat druhy nízké, které snáší sešlapávání,  po těch se pak dá snadno chodit i bez sekání, a nebo vyšší druhy třeba pod stromy, ty zakryjí povrch, mohou kvést, mohou být jedlé, a není třeba je sekat. Volíme je s ohledem na vlastnosti stanoviště (dosti univerzální jsou třeba zběhovec, rožec, popenec , kontryhel, kakosty,…  do sucha jestřábníky, rozchodníky, mateřídoušky,  do vlhka  třeba vrbina penízková, touleň srdčitá, pomněnky,  do stínu barvínek, některé zvonky,  plicník, violky, biky, …). Podrobněji www.janinyzahrady.cz/dalsi-clanky/pudopokryvne-rostliny/

V ekozahradách je oblíbená kombinace do míst pod stromy: jarní druhy (například oblíbený česnek medvědí), pak nechat zarůst bršlicí na špenát :-)

O půdopokryvných rostlinách např. zde: pfaf.org/user/cmspage.aspx?pageid=81

Povídání o loukách zde

 

Možnosti vytvoření zahradních cest

Jen kosené a sešlapávané: pokud dodržujeme stále stejnou trasu, druhové složení se časem přizpůsobí, zůstanou druhy, které sešlap snášejí, nebývají vysoké.

Mulčované – sláma, štěpka, písek, kačírek,… - po některých se chodí lépe (sláma), po některých hůře (kačírek, je ale vizuelně akceptovatelný pro většinu lidí), je tedy dobré zvážit budoucí provoz na cestě, aby byla vhodná a příjemná. Pozor, u štěpkových, kačírkových,…. Je potřeba dobře řešit podklad, abychom si nepřidělali práci s údržbou. (U mulčovaných slámou stačí v případě potřeby přidat další vrstvu J)

Mlatové, štětované – nám vytvoří spíš speciallizované firmy. Finančně jsou tedy trochu náročnější, ale jsou velmi trvanlivé, při běžném provozu není příliš práce s údržbou.

Dlážděné – špalky, dlaždice,  cihly, …  materiál můžeme přizpůsobit charakteru prostředí, nebo se dá permakulturně využít dostupný, výsledek pak bývá často velmi zajímavý, např.  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150266730128163.330595.281768883162&type=3

Pro některé trasy stačí jen položit šlapáky – kameny, dlažba, vlastnoručně vytvořené odlitky,…