Janinyzahrady


724 855 267
navrcholu@gmail.com

 

 

Zahradní detaily z přírodních materiálů

Zahrada je, když…. v ní jsou rostliny, tj. trávník, květiny, stromy, ať už ovocné a nebo třeba okrasné konifery. Ale co dělá zahradu zajímavou a odlišnou od ostatních zahrad je použití maličkostí. Těch vytvořených lidskou rukou, i třeba těch „přírodních“.

Stromy a keře, živé dřevo, má na zahradě každý. Je ale možné, a dokonce hezké a také účelné, mít na zahradě další dřevěné prvky. Ty mohou mít primárně užitnou funkci, třeba lemy vyvýšených záhonů, bednění kompostu, konstrukce houpaček, zahradní nábytek. Členění zahrady, ať už jen optické, nebo i funkční, zase obstarají různé plůtky. Nejen ty známé „venkovské“ - klasické plaňkové, ale i z dalších materiálů (proutí, různé desky, seskládaná kulatina, případně využitý materiál z prořezávek), nebo podle dávného historického vzoru vyplétané nebo palisádové.  Užitečné a praktické jsou i dřevěné podlahy v pergole a různé zástěny mola u jezírka.

Na vytvoření těchto prvků můžeme materiál samosebou koupit, ale můžeme využít i ten, který získáme na vlastní zahradě. Jednoduchý nábytek k ohništi není tak těžké vytvořit, a ti šikovnější, pokud mají potřebné nástroje, to mohou zvládnout hravě sami. A  nebo pomůže blízký tesař nebo  truhlář.

S pokácenými stromy ale nemusíme mnoho dělat a měnit je významným způsobem. Jednoduché prolézačky to jsou už samy o sobě, když je necháme ležet na trávníku nebo louce, vytvořit z nich lem pískoviště nebo vyvýšeného záhonu vyžaduje jen dobrou pilu. Můžeme ale udělat i něco pro živočichy, kteří z volné přírody mizí (např. hmyz žijící ve tlejícím dřevě), a vytvořit tzv. broukoviště – několik kulatin vertikálně zapuštěných do podkladu připravených k osídlení. Je možné vytvořit i méně nápadné, ale krásné a zábavné hmyzí hotýlky a bydliště pro včelky samotářky a další skupiny hmyzu.

Pokud pokácený kmen ještě chceme využít k pěstování něčeho jedlého .-), je to také možné. Osvědčil se na to zejména ořešák, příp. další druhy spíše měkkých dřev, na nich je poměrně snadné s využitím koupené kolíčkové sadby vypěstovat dosti bohatou úrodu hub, oblíbená a populární je zejména hlíva ústřičná, ale sortiment je mnohem širší.

Pokud jsme příznivci umění, je možné pořídit si zahradní plastiky (různé umělecké úrovně).

Každý druh stromu poskytuje dřevo jiných vlastností a vhodné k jinému způsobu využití. Měkká dřeva (lípa, líska), jsou oblíbené k vytváření plastik, dřeva s hezkou barvou a zajímavou strukturou (švestka, třešeň, hrušeň,…) jsou oblíbené na různé nádoby, odolná dřeva (dub, buk, akát,…) se používají na výrobu konstrukcí, kde záleží na pevnosti a dlouhé životnosti, zejména ve vodních nádržích…. Naopak využití některých recyklovaných materiálů (např. železniční pražce) je třeba zvážit, zejména v zelinářské části zahrady, kvůli kontaminaci látkami z povrchových nátěrů…

Dalším oblíbeným materiálem v zahradě je kámen. Nerostů a hornin, které můžeme použít, je velká řada, liší se strukturou, pevností, barvou, leskem,… je hezké a zajímavé je pozorovat za různého počasí - jak se lesknou za mokra, jak se zahřívají za slunečného dne, jaká se na nich tvoří námraza v zimním období. Nejpřirozeněji působí, pokud si kameny do zahrady opatříme ve svém okolí, ideálně takového druhu, jaký se na zahradě přirozeně vyskytuje.

Z kamenů je možné rovněž vytvořit dělící zídky a terásky zpevňující svahy. Zídky mohou být tzv. nasucho, tj. bez použití betonu skládané, nebo zděné, případně z kamenů uzavřených v gabionech, to se hodí zejména do moderně řešených zahrad. Součástí zídek může být vestavěná lavička, mohou v několika úrovních lemovat ohniště a chránit ho před větrem. Časem se v nich uchytí rostliny samy, pokud je tam rovnou nevysadíme. Dařit se tu bude těm spíše suchomilným.

Kameny akumulují v období slunečního svitu teplo a v noci ho vyzařují do okolí. Toho se využívá při budování tzv. slunečních pastí pro teplomilné rostliny, především vinnou révu. S rozdílnými mikroklimaty v prostoru pracují i bylinkové spirály. Je možné je vytvořit z různých, dokonce i recyklovaných materiálů a hmot, ale kamenné patří k těm obzvlášť krásným.

Kameny seskládané do různých tvarů, mohyl a pyramid vytvoří nejen zajímavé zahradní zákoutí, ale také ubytovnu pro různé druhy živočichů, kromě hmyzu třeba plazů a obojživelníků.. Soliterní zajímavě umístěné velké kameny jsou charakteristickou dominantou zahrady. Mohou mít i miskovitý tvar, takže současně slouží jako přírodní napajedlo pro naše spoluobyvatele na zahradě. Samostatnou kapitolou by byly kameny opracované – různé plastiky, sošky, sluneční hodiny, kamenné lucerny v japonském stylu. Ty bývají často kombinovány se štěrkovým nebo kačírkovým povrchem v přilehlé části zahrady. Štěrkem nebo kačírkem se dají i ozdobně mulčovat záhony (nezapomenout použít fólii jako podklad!).

Různě velké kameny mohou vyplňovat i pár políček v akupresurním chodníčku, společně s pískem, štěpkou, dřevem, šiškami,… Samozřejmě patří i k přírodním koupacím jezírkům, vždy vyplňují pobřežní zónu, ve které koření rostliny. V obytné zóně se často používají k vytváření zpevněných podkladů, obkladů a chodníčků.

Kámen je materiál, který má svůj osobitý charakter a svého ducha. Proto se občas používá k vytvoření silového místa v zahradě v odpočinkové a meditační zóně, dá se použít i k vyskládání labyrintu (je ale třeba před jeho vybudováním dobře promyslet způsob budoucí údržby, abychom si zbytečně nepřidělali starosti se sekáním).

Přírodní materiály v různých podobách mají v zahradě jednoznačně své místo a vytvářejí její genius loci.