Janinyzahrady


724 855 267
navrcholu@gmail.com

 

 

První jarní ovoce

 

Po zimě se jistě všichni těšíme na dobré ovoce, které si na své zahrádce vlastnoručně utrhneme. Je potřeba počkat do května, a pak už to začne. První ovoce, které můžeme na zahradě sklízet, jsou plody zimolezu kamčatského (Lonicera kamtschatica), tzv. kamčatské borůvky (někdo jim také říká čukotské borůvky).

Tento druh zimolezu pochází se severních oblastí Ruska, z toho plyne, že je velmi nenáročný na půdní podmínky, snad jen velmi suché polohy mu nesvědčí. Je velmi mrazuvzdorný, dobře se mu daří i ve vyšších polohách. Také nebývá napadán chorobami a škůdci. Pokud je teplá zima, kvete už v únoru, pozdnější odrůdy pak v březnu až v dubnu. Nenápadné žluté květy zvonečkovitého tvaru, které se objevují současně s rašením listů nebo i dříve, opyluje hmyz. Starší odrůdy jsou cizosprašné (pro získání úrody potřebujeme nejméně dvě různé odrůdy, kvetoucí ve stejnou dobu). Novější odrůdy už bývají samosprašné, ale větších výnosů se dosáhne i u nich při opylení cizím pylem. Plody dozrávají v dubnu a květnu. Jsou oválné až válcovité, protáhlé, obvykle do 1cm dlouhé, vyšlechtěné odrůdy chutí připomínají borůvky. Plané rostliny mají ovšem plody hořké nebo trpké. Keř dorůstá 1,5-2m výšky, ozdobný ale moc není, ze své domoviny s krátkým vegetačním obdobím si donesl vlastnost shazovat listy velmi brzy, obvykle už v září, a od té doby jsou jeho větve až do jara holé. Plodí na jednoletém dřevě.

Odrůd bylo vyšlechtěno značné množství, nejvíce asi v Rusku – což bychom jistě očekávali, když odsud druh pochází…

Z těchto kultivarů jmenujme např. 

Rané (dozrávají v V.): Bakčarskij velikan (má velmi velké a výborné plody), Altaj, Zoluška, Duet (samosprašný), Blue Triumph (česká odrůda);

Středně rané (V/VI): Bakczarskaja Jubilejnaja, Gordosť Bakczara, Morena (nižší kultivar vhodný i do menšího prostoru), Atut (nižší, velmi odolný), Amur (slovenská odrůda);

Pozdní: (VI) Leningradskij velikan, Průhonický letní, …

 

Muchovníky, neboli indiánské borůvky

Muchovníky (Amelanchier) jsou nádherné větší keře nebo menší stromky. Potěší nás hned třikrát: Brzy na jaře, souběžně s rašením listů, nádhernými bílými květy, v  červnu bohatou úrodou výborných bobulí, které rostou v hroznech a chutí připomínají borůvky (hodně zralé jsou velmi sladké, až trochu mdlé chuti, osobně si s těmi přezrálými trhám i vždy i pár těch méně zralých), a na podzim se jeho listí zbarví do krásných oranžovočervených tónů. Muchovníků byla vyšlechtěna řada odrůd v rámci čtyř pěstovaných druhů, které jsou většinou amerického původu (jen muchovník vejčitý je evropský).

Druhy a odrůdy:

Muchovník se už delší dobu pěstuje jako okrasný v parcích (cv. ´Ballerina´), v posledních letech se šlechtí a pěstují speciální ovocné odrůdy.

Muchovník vejčitý (Amelanchier ovalis) je strom dorůstající výšky až 5m.

Muchovník velkokvětý (A. lamarckii) je habitem keř nebo i strom.  Odrůda ´Prince William´ s červenavými plody v dospělosti dosahuje výšky do 2,5 m a šířky obvykle do 1,8 m.

Muchovník kanadský (A. canadensis) je nízký strom, jeho purpurově červené plody jsou velikosti rybízu.

Muchovník olšolistý (A. alnifolia) je keř dorůstající až 4 m. Plody dozrávají od června do července a jsou to sladké chutné černé malvice velké až 1,5 cm. Není náročný na půdu a roste i na suších místech. Jde o jeden z nejotužilejších druhů, který úspěšně roste i na severu Kanady a na Aljašce, proto je i v zahrádkách velmi často pěstovaný.

´Smoky´ je velmi oblíbená kanadská odrůda muchovníku olšolistého, dorůstající výšky 3 - 4,5 m. Vytváří výmladky, pomocí kterých se rozrůstá do šířky. My je můžeme použít a vypěstovat z nich další rostlinu. Tento kultivar bohatě plodí,. Patří mezi nejsladší odrůdy muchovníku, dužnina je šťavnatá s výraznou chutí, plody dozrávají postupně, od poloviny června.

´Martin´- další kanadská odrůda, má bujnější růst jako u ostatních odrůd tohoto druhu. Dorůstá v dospělosti do 3-5 m, ale lze ho udržet občasným řezem ve výšce asi 2,5 m.
Plody jsou velké, šťavnaté, tmavě modré až černé, šťavnaté, sladké, velmi chutné.  Je to raná odrůda, zraje na začátku června. Odolný vůči mrazu i chorobám.

´Thiessen´ - velmi dobře plodící a oblíbená kanadská odrůda, dorůstající maximální výšky 3 - 4 m. I ji lze udržet občasným řezem vysoký ca 2,5 m.

Kdo si není jistý, jestli muchovník vysadit na své zahradě, může plody nejdříve ochutnat. První muchovníkový sad u nás – Bormato v Úpici – prodává plody na farmářských trzích, nabízí i možnost samosběru. 

 

Abychom uvedli všechny druhy borůvek, jmenujme i borůvku kanadskou, americkou, botanicky správně chocholičnatou (Vaccinium corymbosum), ta je naší borůvce opravdu příbuzná. Je mezi zahrádkáři známá a už delší dobu pěstovaná a dobře se o ní ví, že potřebuje kyselou dostatečně vlhkou půdu a sluneční svit pro úspěšné dozrávání plodů. Je to pohledný do cca 1,5m dorůstající keřík. Zjara bohatě kvete a na podzim mají jeho listy krásně oranžovočervené odstíny. Byla vyšlechtěna řada odrůd, ty moderní jsou velkoplodé. Jako zajímavost bych ale zmínila růžovoplodý kultivar  ´Pink Lemonade´, který je i chuťově výborný. Tyto keře ovšem plodí až během léta…

 

Jahody

jsou dalším oblíbeným jarním ovocem, které zná každý. Zmiňme tedy aspoň rarity – převislý jahodník (ten se pěstuje obvykle v zavěšených nádobách) nebo odrůdu s krásnými růžovými květy (cv. ´Rosalie´).  Vyšlechtěna byla i řada odrůd, které mají světlé, téměř bílé plody, chuťově často připomínající ananas. Hůře se na nich poznává správná zralost, je třeba se zaměřit spíše na barvu semínek, než jahody jako takové. Z  běloplodých jahod odrůd jmenujme např. ´Marablanca´, ´Anabella´ nebo ´Yellow Wonder´, což je odrůda měsíčních jahod.

 

Třešně

má na zahradě skoro každý. Tradiční odrůdy byly cizosprašné, to znamená, že k opylení je potřeba mít dvě odrůdy, nebo aspoň ptáčnici blízko za plotem. Nově byly ovšem vyšlechtěny odrůdy, které mají nejen velké a chuťově výborné plody a jsou odolné, ale jsou také samosprašné.

Ze starších odrůd např. kultivary ´Lapins´ a ´Stella´.

´Grace Star´ vznikla z odrůdy Burlat a je stejně jako ona také velmi raná. Plody má obrovské, až 3 cm v průměru, srdčité, velmi chutné a aromatické. Její výhoda je i to, že za dešťů plody nepukají.

´Halka´je nová česká odrůda, vhodná hlavně pro nižší a střední polohy. Je to chrupka s plody středními až velkými,  tmavě červenými, šťavnatými.. Zraje v první polovině července, odolnost plodů k pukání při dešti  je střední.

´Sweet Early Panaro 1´ vznikla křížením Burlat x Sunburst , a je ještě ranější než Burlat. Její velké tmavě červené sladké plody proto nebývají červivé.

Samosprašné třešně obvykle začínají plodit dříve než cizosprašné a jejich výnosy bývají vyšší, a to i při nepříznivém počasí (déšť, chladno) v době kvetení, kdy včely příliš nelétají.

 

Po třešních a jahodách pak nastává období, které je hlavní sezónou zahradního ovoce. I mezi těmito druhy najdeme řadu zajímavostí a novinek, na které se můžeme těšit.