Janinyzahrady


724 855 267
navrcholu@gmail.com

 

 

Zima s přirodní zahradou (materiál pro Rodinný dům 2013/1-2)

Zima je v přírodě obdobím klidu. To ale neznamená, že nemůžeme pro svojí zahradu něco udělat… Zimní činnosti můžeme rozdělit na ty, které budeme dělat venku na zahradě, a na ty indoorové .-)

 

Venku, pokud počasí dovolí a nemrzne, můžeme

  • Sázet prostokořenné stromy a keře
  • Chránit dřeviny zejména proti okusu, je-li třeba
  • Kácet, kopicovat, příp. tvarovat a prosvětlovat dřeviny
  • Odebírat dřevité řízky a rouby, vrbové proutí
  • Zabývat se ochranou proti „škůdcům“
  • Starat se o další obyvatele zahrady
  • Lze ještě využít některé plody zahrady

 

Uvnitř je přes zimu dobré

  • Zkontrolovat a opravit nářadí
  • Naplánovat změny v zahradě, výsadby, nákup rostlin a dalších potřeb
  • Vyčistit, utřídit vypěstovaná semena
  • Inspirovat se četbou knih, časopisů, sledováním videí,…
  • Dát do pořádku nástroj nejdůležitější – vlastní tělo, odpočinout si

Prostokořenné dřeviny, tj. ty bez kořenového balu, se prodávají v době vegetačního klidu, mimo mrazivých období. Sázíme-li na podzim nebo v zimě, rostlina může využít zimní vláhu a dobře zakořenit. Než rostliny vysadíme, je potřeba zkontrolovat a odstranit poraněné kořeny a případně omezit větve, aby nadzemní část stromu byla úměrná té podzemní, aby kořeny stačily nadzemní část vyživit.  U vyšších a silnějších rostlin je také potřeba zajistit oporu.

Současně pokud nemáme pozemek spolehlivě oplocený, je dobré ochránit zejména kmen proti okusu v předjarním období, kdy jsou zvířata po zimě vyhladovělá a kůra plná míry je velmi láká. Dají se použít různé plastové kryty, důkladnější plůtky z latí, v nouzi obalení vrstvou papíru apod.  Také se používají prostředky, které působí jako repelenty a odpuzují nevítané návštěvníky.

Zima je hlavním obdobím, kdy je možné kácet stromy, příp. kopicovat (odstranit kmen nebo větve keře nízko nad zemí, rostlina pak obrazí z kořenů. Keře si tak zachovají habitus typický pro daný druh, stromy, které mají schopnost regenerovat (turecká líska, jeřáb, habr, lípa, viděla jsem i ořešáky, mirabelky aj.) vytvoří malebné několikakmenné tvary.

Než však strom definitivně pokácíme, je potřeba zvážit nezbytnost a účelnost takového nevratného kroku - zda jeho místo opravdu nutně potřebujeme, příp. zda je opravdu tak starý a nemocný, že ohrožuje okolí. Některé staré proschlé stromy je lépe jen odlehčit v koruně, zbyde tak často malebné torzo s pamětí a svým kouzlem, a také s dutinami, ve kterých mohou žít další obyvatelé zahrady.

Pro sadaře je zima obdobím prosvětlovacích a tvarovacích řezů. V permakulturních zahradách s ovocnými stromy starýchmi a krajových odrůd se řez omezuje na minimum, např. na odstranění suchých nebo křížících se větví nebo těch, které brání provozu v zahradě.

Pokácený nebo zkopicovaný materiál a větve z prořezávak se dají dále využít. Nejen k topení, ale také k výrobě různých domků pro užitečný hmyz (pokud tuto možnost vlastní výroby nemáme, je možné je i koupit hotové), případně slabší větve seštěpkovat. Štěpkou lze po vysušení topit, a nebo výhodně mulčovat výsadby. Tenčí ohebné větévky některých dřevin (líska, šeřík, pustoryl, svída,….) lze využít ny vyplétání okrajů záhonů, kompostérů, plůtků a jiných malebných zahradních prvků. Samozřejmě přitom platí, že čím silnější větévky, tím déle prvek v zahradě vydrží.

 

V tomto období je třeba pomýšlet na množení dřevin řízky a na roubování, pokud to máme v úmyslu, a materiál si odebrat a uchovat v chladu a vlhku. Dlouhé zimní večery jsou vhodné na pletení košíků, řežeme proto vrbové proutí (v bezmrazých dnech)  a uchováme ho do doby, než ho budeme potřebovat.

Konvenční sadaři v zimě provádějí komplexní postřiky proti škůdcům. V přírodních zahradách touto cestou nejdeme, ale je třeba zvýšený výskyt zejména chorob (monilióza, rez hrušňová, padlí, strupovitost….) sledovat a nemocné plody a listí z napadených stromů včas odstranit, shrabat a uklidit.

V zimě potřebují naši péči ti, kteří nám pomáhají udržovat přírodní rovnováhu v zahradě – ptáci, hmyz, ježci, obojživelníci a plazi,….. Pro ty hibernující jsme jistě včas vytvořili (nebo pořídili) úkryty, ve kterých by mohli přečkat zimu, ti, kteří zimu přežívají aktivně, tedy hlavně ptáci, případně třeba drobní hlodavci, ocení naši pomoc, zejména poskytnuté krmení. Pohled na houfy ptáků na krmítku nebo spokojenou nakrmenou veverku je krásnou odměnou…

    

Je také vhodná doba pro vyvěšení ptačích a  netopýřích budek a úkrytů pro hmyz na příští sezónu, aby materiál měl čas trochu zvětrat a splynout s prostředím. Na rozdíl od lidí, živočichové obvykle úkryty svítící novotou příliš neocení.

Zejména ze začátku zimy ještě můžeme na zahradě najít a využít poslední plody – mišpule, bobule rakytníku, případně třeba šípky…. Pokud není země promrzlá, hlízy topinambur nám obohatí jídelníček o čerstvou vlastní zeleninu. Neleží-li sníh, obvykle najdeme kvetoucí sedmikrásky, lístky ptačince žabince, řeřišnice nebo pampelišky, a rádi využijeme čestvé bylinky na ochucení pokrmů. Možná máme dokonce na záhoně nebo v pařeništi uchovanou růžičkovou kapustu, kadeřávek, pór….

Pokud počasí nepřeje nebo  máme venku hotovo, je dobrý čas na zkontrolování a opravu nástrojů. Také na vytvoření plánů na příští rok, promyšlení, co budeme chtít pěstovat, prohlédnutí zásob semen a vyzkoušení jejich klíčivosti, vyčištění a utřídění osiva vlastního, pokud jsme si ho pěstovali. Budeme tak mít dost času, abychom si v klidu promysleli, co a kde je třeba nakoupit. Případně můžeme uvažovat také o zařazení některých méně běžných druhů zelenin nebo starých a krajových odrůd jak užitkových, tak okrasných rostlin. Pokud budeme ochotní se pěstování těchto odrůd věnovat a nějaké osivo také vlastními silami získat, pomůžeme zachránit část toho, co naši předkové vytvořili a co bylo v naší krajině běžné a typické….

Konečně další důležitá činnost se týká nás J Je potřeba, abychom si sami odpočinuli a doplnili síly do další sezóny, a také načerpali inspiraci, třeba četbou knih a časopisů nebo sledováním filmů a videí.

Pokud je ale hezky, je lépe vyjít na zahradu a všimnout si, jak krásná je i v zimě…. Jak i v klidném období žije, jak je rozmanitá, jakou členitost jí dávají vyčnívající stébla trav a odkvetlé rostliny, které jsme na podzim ponechali na rostlinách, aby se slunéčka a zlatoočka měly kam schovat…..

 

Užitečné odkazy:

www.zelenadomacnost.com krmítka, budky, domky pro užitečný hmyz,…

https://www.gengel.webzdarma.cz/ semena starých a krajových odrůd zelenin, obilnin a bylin pro ty, kteří jsou ochotní sami vypěstovat osivo

https://www.plantanaturalis.com/2/ barevné travní směsi pro různá stanoviště