Janinyzahrady


724 855 267
navrcholu@gmail.com

 

 

Bylinné patro velké rodinné zahrady v Klánovicích, ve spolupráci s Jedlým pralesem (2010-2011)

Design této rozlehlé zahrady začal Kamil Fišer řešit v roce 2009, já jsem začla spolupracovat v dalším roce, na plánech i realizacích. Můj osud je ale s touto zahradou spojen dosud a je krásné pozorovat, jak to vše kvete a dává první plody :-)

Zahrada byla bohatou sbírkou druhů a subspécií dřevin, některých běžných, některých i velmi vzácných. Zhruba polovinu rozlohy porůstal les. Byla to divoká romantická jungle, kde nebylo místo pro sad, zeleninový záhon ano koupací jezero.

Bylo nutné některé části trochu promýtit a přitom zachovat to vzácné a jedinečné, co tu rostlo, například opravdovou raritu - obrovský dub celokrajný, jedlovec kanadský, vzrostlé tisy, magnólie několika druhů a zmarličník, s na podzim nádherně vonícími listy. Také les celý jako přírodě blízké stanoviště, ten jsme jen trochu prosvětlili a doplnili o bambusy :-) v jedné části a vlhké stanoviště.

Některé zejména poškozené stromy a náletové rostliny jsme nechali odstranit, aby bylo místo na jezero (navrhoval a realizoval Kamil Cifera), sad, zeleninovou zahradu, bažinu pro jedlé druhy, louku na hraní i meditační místo pod vzrostlými smrky.

Javory s kulatými hlavami v živém plotu nahradila směs keřů, včetně těch s bobulemi pro ptáky, kterých je tu opravdu mnoho, druhů vážících s pomocí hlízkových baktérií v půdě dusík, i desítek bambusů....

Do sadu byly vysazené běžné ovocné druhy, ale i muchovníky, dříny, cicimky, růže dužnoplodé, všechno, včetně rybízů a angreštů, které jsme měli ve stromkové formě, jsme zpravokořeňovali a chránili německými kopami kolem.....

Výběr místa pro zeleninový záhon se v průběhu realizace dodatečně měnil, takže byly kromě záhonů v rovině vytvořeny později ještě dva kompostem vyplněné vysoké záhony, na kterých většina zeleninových druhů velmi bují (dýně, rajčata, čtyřboč, červená řepa, saláty,....)

 

Jedlá bažina byla realizována, ale zatím stále nemá trvalou hladinu, takže některé rostliny je třeba dosadit a některé zatím opustit a vyčkat... Velké koupací jezero i malé v meditační části jsou ale pro radost, plné života, kvetoucí a ozdobené krásnými vážkami.

Také bylinková zídka, stinná stanoviště pod vzrostlými smrky a katalpou a lem terasy z převážně planých druhů se mi moc líbí.

Jsem moc ráda, že jsem měla příležitost tvořit zahradu pro zákazníky, kteří mají přírodu opravdu rádi a jsou ochotní jí respektovat.